Jak pozbyć się moli z domu?
Mole w domu to nic przyjemnego. W zależności od gatunku te owady żyją w szafach z ubraniami lub kuchennych szafkach. W obu przypadkach walka z insektami może być trudna i czasochłonna, dlatego warto poznać najbardziej skuteczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Jak zwalczyć mole ubraniowe?
Mole to owady, które zazwyczaj są bardzo trudne do zwalczenia. Ich larwy kryją się w zacisznych ciemnych miejscach. Najbardziej lubią produkty pochodzenia zwierzęcego na przykład wełnę, puch, skóry i futra. Dlatego trzeba systematycznie sprawdzać swoją garderobę, zwłaszcza jeśli ubrania leżą ciasno ułożone w szafie – takie środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju larw.
Jak pozbyć się moli? Jeśli w szafie znajduje się siedlisko moli, trzeba wyrzucić wszystkie uszkodzone tkaniny. Pozostałe ubrania należy dokładnie wytrzepać i wyprać. Warto przewietrzyć je na zewnątrz, gdzie materiał będzie wystawiony na działanie słońca. Jeśli dzień jest pochmurny, ubrania można również zapakować do foliowych worków i wrzucić do zamrażalnika. Ponieważ mole nie lubią silnych zapachów, szafę myje się przy użyciu pachnącego detergentu, wodą z olejkiem zapachowym lub terpentyną. Zapachy, które odstraszają mole ubraniowe to na przykład cedr, cytrusy, wanilia, kamfora i lawenda.
Nigdy nie należy przechowywać ubrań, które mają pozostałości potu lub jedzenia – brudne tkaniny będą wabić mole.
Mole spożywcze – jak się ich pozbyć?
Ten rodzaj moli jest wyjątkowo nieprzyjemny, ponieważ rozmnaża się w jedzeniu. Nieduże larwy można znaleźć w suchych, sypkich produktach, jak mąka i kasza. Forma dorosła owada przypomina nieduże, szare ćmy. Pozbycie się moli spożywczych z domu jest niestety trudnym zadaniem.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków, trzeba dokładnie posprzątać wszystkie szafki kuchenne. Należy pozbyć się zapasów jedzenia, w których mogą znajdować się larwy. Dotyczy to nawet takich produktów jak karma dla psa. Następnie trzeba dokładnie wymyć meble kuchenne, najlepiej wodą z dodatkiem lawendowego mydła. W dokładnie oczyszczonych szafkach i szufladach umieszcza się zioła takie jak suszona lawenda, wanilia, mięta, anyż i liście laurowe. Można także użyć wacików nasączonych octem lub olejkiem lawendowym. W sklepach dostępne są specjalne lepy, które zwabiają dorosłe owady zanim te zdążą złożyć jaja.
Aby zabezpieczyć się przed powrotem nieprzyjemnych intruzów, należy zwracać uwagę na porządek w kuchni. Wszystkie sypkie produkty trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach z plastiku lub szkła.
———–
Zdjęcie: wikimedia.org/Gary Houston
CC-License: CC0